Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

Ekskluzywne lampy

2021-03-22 08:05:53

Dziś zabieramy Was do imponującego świata ekskluzywnych lamp.
Ceny tych lamp często wzbudzają kontrowersje. Z kolei ich wzornictwo to obiekt westchnień niejednego miłośnika dobrego designu.
Co wpływa cenę lampy ekskluzywnej? Czy taką lampę można zastąpić jej tańszym odpowiednikam? Zapraszamy do naszego artykułu.

Zacznijmy od producenta ekskluzywnych lamp


Nie jest tajemnicą, że wybór sprawdzonego producenta, to często postawienie na najlepszą jakość lamp, co oczywiście wiąże się z ich ceną. Gdy zależy nam na dobrej jakości, wybierzemy producenta, który ma dobre opinie, czy też takiego, którego znamy z polecenia. Zdarza się, że w przypadku no-name producentów metalowe elementy wykonania lampy są słabej jakości, a części plastikowe po jakimś czasie pękają. Takie uznane firmy, które też promomuje nasza firma, jak Astro, Axo-Light, Aqform, Bover, Chors, Cleoni, Elstead, Estiluz, Kartel, Kundalini, Kutek, Fabbian, Famlight, I-Led, Idea Lux, Leds, Linea Light, Luce Plan, Marst, Masiero, Maytoni, Mazzega, Milan, Norlys, Orion, Quasar, Shilo, Slamp, Lodes, Tobias Grau, Vibia, Vistosi przywiązują ogromną wagę do jakości produkcji i kontroli jakości. W procesie produkcji powierzchnie elementów lamp przechodzą cały proces technologiczny, aby przygotować je przed ostatecznym położeniami warstwy wierzchniej. To właśnie czas poświęcony przy obróbce elementów lampy i rodzaj materiału, jaki użyto do jej zrobienia, decyduje o cenie produktu. Często tanie lampy są robione z cienkiej blaszki, której krawędzie są ostre i niebezpieczne w codziennej eksploatacji, a warstwa wierzchnia koloru czy pokrycie galwaniczne są położone na nieprzygotowaną powierzchnię metalu.



Istotne czynniki wpływające na jakość lampy


Współczynnik oddania barwy
Współczynnik oddania barwy zwany Ra czy CRI (z angielskiego Color Rending Index) decyduje o tym, czy kolor oświetlenia odbiera się w sposób naturalny. Wyraża się go w skali od 0 do 100. Naturalne światło słoneczne to 100. Z kolei Ra = 0 to światło monochromatyczne, przy którym nie rozpoznamy koloru oświetlanego obiektu. CRI zostało stworzone w 1965 roku przez CIE - Commission Internationale de l’Eclairage. Najwyższy współczynnik, jaki tej pory udało się uzyskać w lampie z zastosowaniem źródeł LED to RA 98.. Im wyższy współczynnik, tym droższa lampa.
Temperatura barwowa lampy
Temperatura barwowa określa, jak ciepłe jest dane światło. To od niej zależy wygląd wnętrza, ale także nasze samopoczucie. Barwa zimna pasuje do korytarzy, oświetlenia zewnętrznego, czyli wszędzie tam, gdzie nie wykonuje się wysiłku wzrokowego oraz nie odpoczywa. Z kolei barwa ciepła idealnie nadaje się do miejsc relaksu.
Stopień ochrony IP
Stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza skutkami wnikania wilgoci czy wody określany jako współczynnik IP. Do łazienki z reguły w strefie I wybieramy szczelne oprawy z IP65, w strefie II powinny być oprawy bryzgoszczelne o IP44, a z kolei w strefie III wystarczą oprawy o IP20. Te przepisy dotyczą wyłącznie zastosowań domowych w przypadku miejsc publicznych i inwestycji przepisy są bardziej wymagające.
Olśnienie
Olśnienie występujące przy oświetleniu. Zjawisko to uwzględnia się od dawna w profesjonalnym dobieraniu i projektowaniu oświetlenia w obiektach publicznych. Coraz częściej zaczyna ono być dostrzegane przez architektów i klientów przy tworzeniu indywidualnych projektów do wnętrz domowych. Umiejętne dobranie opraw i rodzaju oświetlenia zapewnia nam komfort przebywania w pomieszczeniu, zapewniając prawidłową zdolność rozpoznawania szczegółów lub przedmiotów.

Projektowanie lamp ekskluzywnych i ręczna praca


Lampy ekskluzywne znanych producentów często tworzone są od podstaw. Wymaga to oczywiście kreatywności, ale także głębokiej wiedzy nie tylko dotyczącej zasad projektowania, ale także szeroko pojętej tematyki związanej z oświetleniem. Często są to ręcznie wykonane modele, dzięki czemu projektanci mogą skupić się na detalu.
Dewiza Maytoni to: „Tworzymy doskonały produkt - od szkicu po gotowe arcydzieło. Nasz zespół projektantów dąży do tworzenia niepowtarzalnych modeli”. „Mamy możliwość tworzenia opraw oświetleniowych z uwzględnieniem specyfiki każdego rynku: jego upodobań, cech w aranżacji wnętrz. Cała ta wiedza jest połączona z innowacjami i dostarczany jest unikalny produkt dla każdego kraju”.



Co wyróżnia ekskluzywne lampy?

Na pewno mistrzowska technika, która albo dla innych firm jest nieznana albo też nieekonomiczna. Po drugie pasja – założyciele znanych marek to prawdziwi fascynaci, którzy dostarczają odbiorcom inspirujących wrażeń. Po trzecie jakość – kontrola produkcji odbywa się na każdym etapie realizacji. Po czwarte – tak zwane to „coś”, costanowi serce produktu, które wyróżnia lampę na tle innych.
Przyjrzyjmy się paru przykładom

Mesh 55 lampa wisząca

 

Oto lampa, która wydaje się niemalże przezroczysta dzięki konstrukcji złożonej z sieci elastycznych kabli. Na przecięciu kabli znajdują się źródła światła led. Lampa posiada także opcję ściemniania.
W przypadku Mesh 55 światło staje się prawdziwym bohaterem i odgrywa pierwszoplanową rolę.
Konstrukcja lampy umożliwia swobodną regulację natężenia światła i wybór, które części lampy mają się zapalać. Mimo swoich dużych rozmiarów lampa nie przytłacza pomieszczenia i wydaje się lekka jak piórko.
Ten cudowny projekt wykonał Francisco Gomez Paz dla Luceplan. Udało mu się połączyć lekkość z emocjami i innowacyjnością. Stworzył niemalże dzieło sztuki, które przyciąga wzrok. Ponieważ lampa łączy w sobie emocjonalne podejście i niezwykły efekt oświetlenia oraz innowacyjne rozwiązania, stanowi poetycki akcent w każdej przestrzeni.

Inne lampy Luceplan znajdziecie znajdziecie w naszej kategorii Luceplan.

Amisol dyfuzor



Projekt Amisol polegał na stworzeniu lampy wiszącej, która zajmie dużą przestrzeń fizyczną przy minimalnej objętości fizycznej, co ułatwi orientację w przestrzeni. Półprzezroczysta biała folia lub metalizowana membrana lustrzana jest naciągnięta wewnątrz okrągłego profilu aluminiowego. Silne źródło światła rzuca wiązkę światła na duży, prawie nieważki dysk, rozpraszając lub odbijając światło. Cienkie pręty łączą ze sobą dwa główne elementy. Zmieniając długość i punkty łączenia dwóch drutów wsporczych, można ustawić obrót tarczy pod dowolnym kątem.
Skala lampy sprawia, że nadaje się ona do wielu różnych wnętrz, od dużych przestrzeni mieszkalnych po hotele lub restauracje o nieograniczonej przestrzeni. Odbijane światło nadaje lampie jednocześnie teatralny i poetycki charakter.
Lampę zaprojektował Daniel Rybakken. Stworzył on sugestywną lampę wiszącej, która łączy estetyczne wyrafinowanie z zaskakującą złożonością technologiczną i tworzy funkcjonalną więź między sztuką a designem.
Zapraszamy do poznania innych lamp Linea Light.

Ikoniczne lampy Stilnovo

 

Lampy Silnovo to prawdziwe ikony stylu, które powstały w 1946 r. we Włoszech. Znane są ze swojego charakterystycznego designu. Stały się wyznacznikiem innowacyjności i funkcjonalności. Do kanonu światowego projektowania weszły ich charakterystyczne organiczne linie. Doskonałe proporcje, gracja i elegancja to cechy wyróżniające lampy.
A więcej o lampach Stilnovo pisaliśmy na naszym blogu w artykule: Ikoniczne lampy Stilnovo w nowej reinterpretacji.

Vegas lampa wisząca


Światowej sławy włoska firma Masiero łączy tradycję i nowoczesność. Każda z lamp ma ogromną wartość artystyczną, jest pięknie i starannie wykonana.
Kryształowe żyrandole przywodzą na myśl czasy świetności dworów szlacheckich. Taka jest lampa Vegas, której kryształowe szkło ma strukturę skały. Wyróżnia ją mistrzowskie wykonanie, gdzie ręcznie wykonane szkło odkrywa pierwszoplanową rolę. Współczesna technika łączy się tutaj z klasycznym stylem. Powstała ona w wyniku inspiracji klimatem Las Vegas. Zaprojektował ją Marc Sadler, który znany jest ze swoich pionierskich zastosowań materiałów. Do metalowej konstrukcji zostały przymocowane paski szkła. Stworzenie niewidocznych oczek oraz proces klejenia w ultrafiolecie pozwala na utrzymanie pasków na miejscu bez konieczności wiercenia w szkle czy używania widocznych wkrętów. Taśmy led stanowią źródło oświetlenia, biegną one wraz z ramą i znajdują się za pleksi, aby zapewnić łatwość czyszczenia. Każdy pojedynczy pasek szkła jest całkowicie wyjątkowy. Efekt „skały” jest tworzony przy użyciu specjalnego procesu, który celowo odkształca grube kawałki szkła za pomocą ciepła.
Zobaczcie inne lampy Masiero.

Lampy ekskluzywne to nie tylko synonim najlepszej jakości, trwałości i wygody użytkowania, to także estetyczne przeżycie, a także duchowa potrzeba posiadanie pięknego przedmiotu – ikony. Wydaje się, że zwłaszcza w tych „innych” czasach potrzeba obcowanie z pięknem jest szczególnie ważna. Dzięki otaczającym nas przedmiotom wnętrze staje się wyjątkowe i nabiera naszych cech.
Nasi specjaliści w codziennej pracy również podziwiamy kunszt wykonania danej lampy. Na bieżąco jesteśmy w stałym kontakcie z producentami. Selekcji oświetlenia dokonujemy ze względu na ich design i jakość. Zapraszamy do kontaktu miłośników dobrego designu i nie tylko.

Na tym zakończymy naszą przygodę ze światem ekskluzywnych lamp, ale to jeszcze nie koniec. Niedługo zaprosimy Was do części drugiej.


WRÓĆ DO LISTY