Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

Podział łazienki na strefy

2022-02-25 11:39:31Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać przy wyborze oświetlenia do łazienki to stopień klasy szczelności IP.

IP oznacza stopień ochrony lampy przed dostępem do jej wnętrza wody i różnego rodzaju ciał obcych. Z reguły oświetlenie do łazienki posiada IP44. Taka klasa szczelności zapewnia ochronę przed bryzgami wody i innymi czynnikami niebezpiecznymi.

Pamiętajmy, że łazienka to miejsce, gdzie jest podwyższona wilgotność i niewłaściwy dobór oświetlenia może przyczynić się do wypadku.

W łazience możemy wyróżnić 4 strefy: 0, 1, 2, 3.
Strefa 0 dotyczy wnętrza wanny i prysznica. Znajdujące się tam oświetlenie powinno mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IP67.
Strefa 1 zlokalizowana jest pomiędzy dwoma płaszczyznami: pionową, biegnącą wzdłuż zewnętrznej krawędzi wanny czy brodzika prysznica i poziomą biegnącą 2,25 m od poziomu podłogi. Stopień ochrony dla tej strefy wynosi >= IP65.
Natomiast strefa 2 przebiega między pionową płaszczyzną biegnącą w odległości 0,60 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej Stefę 1 oraz poziomą na wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Oświetlenie zamontowane w tej strefie powinno mieć stopień ochrony >= IP44.
Z kolei strefa 3 przebiega między płaszczyzną pionową biegnącą w odległości 2,40 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 2 i na wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Lampy występujące w tej strefie powinny mieć stopień ochrony >= IP61.

WRÓĆ DO LISTY