Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

Ciepłe kontra zimne światło: które oświetlenie jest dla Ciebie?

2023-07-04 07:49:37

Urządzając nasze domy, czy mieszkania jednym z najważniejszych elementów, o którym należy zadecydować, jest dobór oświetlenia. 
Bez odpowiednich źródeł światła, nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze może stracić swój urok i funkcjonalność. 

Wybór rodzaju oświetlenia może być trudny, szczególnie wtedy, gdy stajemy przed wyborem między ciepłym a zimnym światłem.

Jednym z istotnych czynników do rozważenia jest temperatura barwowa.

Lampy AQForm: Rafter, AQfelt

Czym jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa to miara określająca, czy światło jest bardziej ciepłe, czy zimne. Mierzy się ją w kelwinach (K). 
Wartość niższa, na przykład 2800K, oznacza światło ciepłe, podobne do żarówki tradycyjnej. 
Natomiast wartość wyższa, tak jak 5000K, wskazuje na światło zimne, przypominające naturalne światło słoneczne w pochmurny dzień.


Mamy jeszcze światło neutralne — neutralne białe światło mieści się w przedziale od ciepłego do zimnego, w zakresie od 3500K do 4400K.

 

Czym różni się ciepłe i zimne oświetlenie?


Ciepłe światło jest kojarzone z miękkim, żółtym lub pomarańczowym odcieniem, podczas gdy zimne światło kojarzy się z niebieskim kolorem. 

Oba rodzaje światła mają swoje zalety i wady, dlatego warto poznać ich właściwości, aby dokonać właściwego wyboru.

Ciepłe światło — wygoda i przytulność

Oświetlenie o temperaturze barwowej poniżej 3500K jest klasyfikowane jako ciepłe światło.

W przeciwieństwie do zimnego oświetlenia, ciepłe oświetlenie ma bardziej żółtawy odcień. Jest miłe dla oka i tworzy przytulną atmosferę. 

Ciepłe oświetlenie ma również niższą temperaturę barwową, co oznacza, że emituje mniej niebieskich barw. Dlatego jest przyjemniejsze dla osób o wrażliwych oczach lub dla tych, którzy wolą łagodniejsze oświetlenie.

Jest ono uważane za przytulne i relaksujące, stąd często stosuje się je w miejscach, w których chcemy stworzyć atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.
Ciepłe światło jest szczególnie odpowiednie do sypialni, salonu, czy kuchni, gdzie zależy nam na stworzeniu nastrojowego i komfortowego nastroju.

Może być również doskonałym wyborem do przestrzeni wypoczynkowych, jak np. kącik do czytania czy relaksu.
Klasyczne żarówki, które znamy od lat, mają właśnie ciepły odcień światła.

Zimne światło — jasność i koncentracja

Oświetlenie o temperaturze barwowej powyżej 4400K uznaje się za zimne światło. 
Charakteryzuje się ono chłodną barwą i wyższą jasnością. Może sprawić, że pomieszczenia wyglądają bardziej nowocześnie i przestronnie.

Jest często stosowane w miejscach, gdzie potrzebujemy koncentracji i jasnego oświetlenia oraz dużej ilości światła do pracy.
Takie źródło światła doskonale sprawdzi się w biurach, miejscach pracy, a także w pomieszczeniach, gdzie wykonywane są precyzyjne zadania.

Różnica między ciepłym a zimnym oświetleniem polega również na wpływie, jaki mają one na kolory pomieszczenia. Ciepłe oświetlenie często powoduje, że kolory wydają się bardziej nasycone i ciepłe. Zimne oświetlenie natomiast może powodować, że kolory wydają się zimniejsze i nieco mroczne.



Podsumowując, ciepłe i zimne oświetlenie różnią się od siebie zarówno pod względem wyglądu, jak i wpływu na atmosferę i kolory pomieszczenia. Wybór między nimi zależy od naszych preferencji oraz charakteru konkretnego pomieszczenia.


Nowoczesne sterowanie oświetleniem Casambi


Casambi to firma założona w 2011 roku Timo Pakkala i Elena Lehtimäki.

W świecie inteligentnych rozwiązań oświetleniowych Casambi stała się rewolucyjną platformą, która zmienia sposób, w jaki kontrolujemy i zarządzamy systemami oświetleniowymi. 
Casambi to bezprzewodowy i profesjonalny system sterowania oświetleniem, który jest wszechstronnym wyborem zarówno do zastosowań mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Wykorzystując technologię Bluetooth, eliminuje potrzebę dodatkowego okablowania.

Współpracuje z wieloma czołowymi producentami opraw oświetleniowych, sterowników, tablic LED, lamp LED oraz modułów sterujących oświetleniem. 
Intuicyjna aplikacja pozwala użytkownikom bez wysiłku konfigurować i dostosowywać sceny świetlne, timery, czujniki, dostosowując oświetlenie do ich konkretnych potrzeb.

Wszystkie produkty Casambi są konfigurowane i używane za pomocą aplikacją Casambi, dostępną na iOS jak i na Androida.
Dzięki systemowi możesz m.in.:
dostosować jasność koloru, ustawić wschód i zachód słońca, stworzyć swój własny harmonogram, dostosować temperaturę barwową, połączyć w grupy lampy i tym samym stworzyć własną choreografię oświetlenia, stworzyć własne sceny i animacje z oświetlenie, przesyłać zdjęcia przestrzeni lub planu piętra i oznaczyć pozycję opraw, co pomaga w wizualnej identyfikacji i intuicyjnej interakcji z lampami. Imponujące możliwości sterowania obejmują również koncepcję efektywności energetycznej. Dzięki funkcjom, takim jak wykrywanie obecności i zbieranie światła dziennego, system inteligentnie dostosowuje się do potrzeb użytkownika, optymalizując zużycie energii.

W naszej ofercie producenci oferujące sterowaniem oświetleniem Casambi to m.in. AqForm, Leds, Modular.
 



Lampa Blos AQForm, Reflektor szynowy Kiva LEDS C4

Oprawa Rektor Modular, Oprawa Optima AQForm

Wybór oświetlenia — jak dopasować je do swoich potrzeb?


Wybór między ciepłym a zimnym światłem zależy od kilku czynników.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję.

1. Pierwszym czynnikiem jest rodzaj i funkcja pomieszczenia.

Jeśli chcemy uzyskać przytulny nastrój w sypialni, ciepłe światło jest lepszym wyborem. 
Natomiast w pomieszczeniach, w których potrzebujemy dużej ilości światła, zimne światło może być bardziej odpowiednie.
2. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest kolor ścian i mebli w pomieszczeniu. 
Ciepłe światło może lepiej pasować do pomieszczeń o ciepłych kolorach, takich jak beże, brązy i czerwienie. 
Z kolei zimne światło może lepiej pasować do pomieszczeń o chłodniejszych kolorach, takich jak niebieski i szary.


3. Warto także zastanowić się nad sposobem rozplanowania oświetlenia w pomieszczeniu. 
Mamy tu na myśli: wielozadaniowość - jeśli nie jesteś pewien, jakie oświetlenie wybrać, istnieją również wspomniane przez nas opcje, które umożliwiają regulację temperatury barwowej. Można zainwestować w oświetlenie o zmiennej temperaturze, które pozwoli Ci dostosować światło do swoich aktualnych potrzeb.
Zróżnicowane źródła światła mogą stworzyć interesujący i przyjemny efekt wizualny.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które oświetlenie jest najlepsze.
Jego wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz funkcji, jaką dana przestrzeń ma pełnić. Ciepłe światło tworzy przytulną atmosferę, podczas gdy zimne światło zapewnia jasność i koncentrację. Dobrze jest eksperymentować i dopasować oświetlenie do konkretnej sytuacji. Temperatura barwowa może mieć znaczący wpływ na Twoje samopoczucie i nastrój, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne rozważenie wyboru oświetlenia dla Twojego wnętrza.
 



WRÓĆ DO LISTY