Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

Dobór oświetlenia do pomieszczenia

2021-02-18 18:22:38

Właściwy dobór oświetlenia odgrywa istotną rolę w aranżacji domu czy mieszkania. Często stajemy przed decyzją dotyczącą rozmieszczenia źródeł światła, zakomponowania kilku różnych punktów świetlnych. Dlaczego zwrócenie się do Specjalisty ds. oświetlenia często okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Dobrą praktyką w przypadku komponowania oświetlenia jest podział wnętrz na strefy. Pozwala to zaaranżować miejsce do pracy, odpoczynku.

Warto wspomnieć, że ze względu na sposób umieszczenia lamp we wnętrzu wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:
- oświetlenie ogólne, które równomiernie oświetla dany obszar;
- oświetlenie miejscowe, które dodatkowo oświetla wybrane miejsce i wpływa na zwiększenie natężenia oświetlenia;
- oświetlenie złożone, które składa się z oświetlenia ogólnego i miejscowego.
Dodatkowo mamy także oświetlenie dekoracyjne, które często spełnia jedynie dekoracyjną funkcję.
Wymagany poziom natężenia oświetlenia wpływa na wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia.


Lampa wisząca Spider

Zdarza się , że przy bogato zdobionej strefie odpoczynku, czy przestrzeni wspólnej, miejsce do pracy posiada lampy skromniejsze w swojej stylistyce. Warto podkreślić, że komponując lampy służące do codziennej pracy, należy pod uwagę brać wygodę widzenia.
Oświetlenie we wnętrzu (boczne, ogólne, do pracy, kierunkowe, dekoracyjne) komponujemy pod względem stylu panującego we wnętrzu. Na przykład w pomieszczeniu nowoczesnym odnajdą się lampy oszczędne pod względem konstrukcji i formy. Do przestrzeni industrialnej świetnie pasują lampy loftowe, w stylu retro, a także designerskie, jak lampa Projecteur z kolekcji lamp Le Corbusiera.

Projecteur lampa podłogowa


Inaczej sytuacja ma się w przypadku stylu klasycznego, gdzie świetnie się sprawdzą bogato zdobione żyrandole, lampy podłogowe i stołowe. Tutaj dla zrównoważenia oświetlenia w przypadku sufitów podwieszanych lub z dekoracyjnymi listwami warto wybrać punktowe oświetlenie ledowe, które dodatkowo doświetli przestrzeń. Ważne jest, aby nie przesadzić w doborze bogato zdobionych lamp, a takie lampy ledowe wpuszczane w sufit będą doskonałą przeciwwagą.


Żyrandol Nico

Kierując się komponowaniem oświetlenia, na uwadze musimy mieć także jego przeznaczenie. Inne lampy wybierzemy do kuchni, a inne do sypialni.
W salonie często wybiera się oświetlenie ogólne – lampa wisząca, żyrandol, oświetlenie boczne – kinkiet, lampa podłogowa i oświetlenie dekoracyjne – lampa stołowa. Lampa stołowa może w tym wypadku pełnić funkcję dekoracyjną i wspaniale podkreślać styl panujący we wnętrzu, a także nadać mu cechy indywidualne.


Lampa wisząca Vegas

Lampa stołowa Easy peasy

W kuchni zwraca się uwagę na to, aby oświetlenie było przede wszystkim funkcjonalne. Nie znaczy to, że nie możemy wybrać ciekawych pod względem designu lamp. Interesująco prezentują się (zwłaszcza w dużych kuchniach) kilka takich samych lamp rozmieszczonych na suficie w pewnych odstępach od siebie.

Lampa wisząca Flat

Co więcej, można zaobserwować, że do kuchni coraz częściej wybiera się designerskie lampy, które równie dobrze byłyby widziane w salonie. Dowodzi to, że każde pomieszczenie może wyglądać zgodnie z naszym gustem, a także być funkcjonalne.
W przypadku oświetlenia dekoracyjnego w kuchni dobrze sprawdzają się lampy mobilne, które możemy przenosić na dowolnie wybrane miejsce.


Lampa stołowa Clizia Battery

Do łazienki wybierzemy estetyczne i funkcjonalne oświetlenie. Z pewnością potrzebujemy oświetlenia ogólnego, którym często jest plafon, oświetlenia miejscowego, którym często są lampy nad lustro (w przewadze podłużne świetlówki), kinkiety. Należy pamiętać o odpowiedniej klasie IP lampy.


Kinkiet Golo

W przypadku wyboru lamp do sypialni zależy nam przede wszystkim na uzyskaniu odpowiedniego nastroju, ale także, aby była ona miejscem, w którym można np. poczytać. Dobrze jest wybrać odpowiednie światło ogólne, np. lampę wiszącą, a także oświetlenie boczne kinkiet, który sprawdza się zwłaszcza przy łóżku albo lampę stołową. W przypadku wyboru lampy wiszącej można sobie pozwolić na większą fantazję i wybrać tę, która będzie cieszyć. W sypialni czasami umieszcza się też toaletkę, wówczas wymaga to obecności dodatkowo oświetlenia, np. kinkiety, czy też górne oświwtlenie kierunkowe.


Lampa stołowa Idea

Oświetlenie komponujemy także pod względem tego, jaki nastrój chcemy osiągnąć. Co ważne, minimalistycznie nie znaczy nieprzytulnie. Lampy pasujące do stylu minimalistycznego mogą mieć drewniane elementy, które ocieplą wnętrze.
Nastrój wnętrz buduje także odpowiednie oświetlenie boczne i dekoracyjne. W szczególności widać to w sypialnie, gdzie lampy stołowe i kinkiety tworzą magiczny klimat.

Atmosfera lampa stołowa                                        Horo kinkiet

Oświetlenie ogólne także odgrywa istotną rolę w budowaniu nastroju. Czasami lampa wisząca jest jedynym elementem oświetleniowym. Ważny jest jej kształt, dekoracyjność. Lampy o kształtach organicznych tworzą ciepły nastrój.

Lampa sufitowa Nodino

Z kolei w salonie odpowiednio dobrana lampa podłogowa, stołowa stworzy nastrój domowego zacisza i pozwoli się zrelaksować.


Lampy Philips Hue Iris

W przypadku osiągnięcia danego nastroju ważny jest odpowiedni dobór barwy światła żarówki. Warto też postawić na żarówki dekoracyjne, które dodadzą walorów dekoracyjnych danej lampie. Ich elegancki i stylowy wygląd zachwyci miłośników ciekawych rozwiązań we wnętrzu.
Nasi Specjaliści ds. Oświetlenie zawsze służą pomocą w doborze odpowiedniego rodzaju światła.

Współczesna technologia LED ma nieograniczone możliwości tworzenia pełnej gamy kolorów, ustawiania scen oraz przy połączeniu z dźwiękiem może nadać dynamiki światła. Są to możliwości, które również można rozważyć przy projektowaniu wnętrz.
Poprzez gotowe aplikacje możemy uzyskać efekty wschodu słońca niezależnie czy mamy dzień pochmurny, czy słoneczny i sobie poprawić sobie humor, wstając rano.

Oczywiście trzeba pamiętać, że komponowanie to też proces kreacji, podczas którego liczy się zabawa i czysta radość tworzenia. Dlatego czasami warto łączyć style i poszukiwać własnej estetyki, dzięki czemu możemy uzyskać oryginalny i niebanalny efekt.
WRÓĆ DO LISTY