Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

oświetlenie szynowe

 

Oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe, które do tej pory kojarzyło się z obiektami publicznymi, staje się coraz bardziej popularne w domach. Jego możliwości sprawdzają się idealnie w kuchni, salonach, korytarzach.
Główna zaleta systemu szynowego to łatwość montażu i rozbudowy oraz przemieszczania poszczególnych punktów oświetleniowych, co nadaje charakter indywidualnego oświetlenia.
Stosowane dotychczas w profesjonalnym oświetleniu reflektory, lampy wiszące czy liniowe są dużo mniejsze i przyjęły bardziej estetyczny i designerski wygląd z parametrami źródeł światła dostosowanymi do potrzeb mieszkaniowych. W efekcie reflektory na szynie stały się eleganckim elementem dekoracji. Oświetlenie szynowe w salonie stało się powszechnie stosowanym typem oświetlenia, które ujmuje swoim minimalizmem.

Oświetlenie na szynie to rozwiązanie, które umożliwia połączenie jednego rodzaju lub kilku rodzajów lamp do jednego szynoprzewodu z możliwością rozbudowy i dokładaniu kolejnych punktów świetlnych w zależności od potrzeb.

Te droższe systemy oświetlenia szynowego produkowane są z zachowaniem kompatybilności złączy pasujących do szynoprzewodów w standardzie Euro, który jest najbardziej popularny. Ważne jest, aby wybrać jeden standard szyn i móc później rozbudować system i dokupywać kolejne punkty świetlne.
Istnieją różnego rodzaju mocowania szynoprzewodów do sufitów. Wyróżniamy:

  • szynoprzewody sufitowe montowane bezpośrednio do sufitu
  • szynoprzewody wbudowane w sufit - na ogół jest to sufit podwieszany gipsowy - wówczas szyna się całkowicie licuje z sufitem
  • szynoprzewody wiszące na linkach zawieszane do sufitu na ogół stosowane w przypadku sufitów wysokich przebiegających na różnych wysokościach czy skosach.
System składa się z głównego elementu konstrukcyjnego - szynoprzewodu, do którego podłączane są poprzez adapter inne elementy wchodzące w skład konstrukcji jak łączniki do szynoprzewodów; linki, uchwyty do przymocowania systemu do sufitu, zaślepki do szyn.
Stosowane lampy szynowe to reflektory szynowe, tuby, lampy wiszące do szynoprzewodów.
System szynowy daje możliwość wielokierunkowego oświetlenia przestrzeni. Przynależne do niego lampy posiadające regulację, można ustawić pod różnymi kątami, tak aby oświetlały wybrane miejsca.

Oświetlenie szynowe: jednofazowe, trójfazowe


Przy wyborze jednofazowego lub trójfazowego systemu szynowego pod uwagę należy wziąć ilość uruchamianych źródeł światła. Układ jednofazowy pozwala na włączenie wszystkich lamp w jednej szynie jednym włącznikiem. Układ trójfazowy umożliwia uruchomienie źródeł światła znajdujących się w jednej szynie dwoma włącznikami, czyli daje większą kontrolę sterowania światłem.
Dodatkowy podziała systemów występuje z uwagi na sposób zasilania. W tym wypadku wyróżniamy wysokonapięciowe 230V, niskonapięciowe 48V czy 12V występujące w określnych zestawach.
Wysokonapięciowe szynoprzewody są podłączone do zasilania sieciowego 230V i są najbardziej popularne. Stosowane również w oświetleniu profesjonalnym.
Zaletą systemów wysokonapięciowych jest brak transformatorów i nieograniczone możliwości rozbudowy i dodawania kolejnych lamp w przypadku systemów niekomercyjnych.
Niskonapięciowe szynoprzewody są zasilane napięciem z transformatora i należy pamiętać o jego umieszczeniu - albo przy szynie lub też ukrywając go nad sufitem czy w ścianie.
W przypadku niskonapięciowych systemów należy przestrzegać wymogów obciążenia transformatorów.

Lampy szynowe


W sklepach KOMA Oświetlenie znajdziecie lampy szynowe, jak reflektory szynowe pojedyncze, podwójne, potrójne, lampy wiszące do szynoprzewodów.

Szyny oświetleniowe polecamy do nowoczesnych wnętrz. Sprawdzi się idealnie w korytarzu, salonie, kuchni, garderobie. Z całą pewnością przypadnie do gustu tym wszystkim, którzy cenią praktyczne i sprawdzone rozwiązania.
Lampy na szynach sprawdzą się również tam, gdzie nie mamy sprecyzowanego ustawienia pokoju lub zdajemy sobie sprawę, że przemieszczanie mebli będzie koniecznością, gdyż możemy zaplanować mniej lub więcej miejsca występowania punktów świetlnych i w tym kierunku poprowadzić szynoprzewody, w które wpinanie lamp zostawić możemy na sam koniec, kiedy już mamy ustawione meble w pokojach.

Szynoprzewody są też praktyczne na etapie deweloperskim, gdy nie ma czasu na dokładne określenie, w których miejscach, jakie punkty świetlane powinny się znaleźć.
Wystarczy wówczas tylko wybrać jeden lub dwa punkty zasilania, aby móc bez ograniczeń zamontować szynoprzewody a do nich lampy.

Oświetlenie szynowe jest także idealnym rozwiązaniem do hoteli, sklepów, salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych, muzeach, galeriach.