Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

Jak oświetlić ogród?

2018-05-13 07:39:49


Ogród to miejsce w którym chętnie spędzamy dużo czasu. To właśnie tutaj szukamy odpoczynku po męczącym dniu, spędzamy czas z dziećmi i bliskimi oraz zapraszamy przyjaciół. Gdy już nasz ogród jest gotowy od strony florystycznej można zadbać o aspekty praktyczne takie jak oświetlenie.

Na rynku jest spory przekrój lamp od oświetlających drogę, furtkę, poprzez oświetlenie elewacyjne aż do lamp dekoracyjnych roślin. Dzięki dobremu doborowi oświetlania, można w dobrym guście oraz w praktyczny sposób oświetlić obszar dookoła posesji.

Poradnik jak oświetlić ogród:

Po pierwsze bezpieczeństwo
W ogrodzie powinniśmy zadbać przede wszystkim o wysoką szczelność opraw oświetleniowych, czyli wysokie IP. Przyjmuje się, że absolutnym minimum jest IP 44 jednak warto przy zbiornikach wodnych, i miejscach niezadaszonych narażonych na szkodliwe warunki atmosferyczne dobrać wyższe IP. Ważniejsze jest jednak żeby wybrać oprawy ze sprawdzonego źródła wykonane z dobrych materiałów.

Odpowiedni dobór miejsca do funkcji lampy
Wybierając lampy do ogrodu warto przejść się po całym terenie wieczorową porą i przeanalizować aspekty estetyczne oraz praktyczne. Z pewnością najważniejsze punkty do oświetlenia to: numer domu, podjazd, furtka, droga do najważniejszych punktów w ogrodzie, drzwi wejściowe (najlepiej przy takich miejscach umieścić oprawę oświetleniową z czujką ruchu).
Nie należy zapominać o delikatnych punktach świetlnych nadających odpowiedni nastrój.
Warto jednak zainwestować w poradę specjalisty, ponieważ lampy ogrodowe zazwyczaj służą nam na lata.

Energooszczędność i nowinki techniczne
Niezmiernie największym zainteresowaniem cieszą się oprawy oświetleniowe stworzone w oparciu o technologię LED. W większości przypadków lampy takie można zaprogramować żeby dodatkowo obniżyć zużycie energii. Popularne są też lampy solarne, jednak należy pamiętać, że przy takich oprawach szczególnie należy zwrócić uwagę na jakość i trwałość wykonania. Warto jednak lampy solarne wykorzystać do tworzenia nastroju, a oświetlenie elementów centralnych wykonać w sposób tradycyjny.
WRÓĆ DO LISTY