Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

Projektowanie oświetlenia

2021-09-24 12:53:26

Innowacyjne znaczenie w zakresie projektowania lamp miał rozwój technologii oświetlenia – wszystko zaczęło się od żarówki Edisona, a aktualnie mamy technologię led, która charakteryzuje się dużo większą wydajnością i energooszczędnością.
Obecnie wielu użytkowników i projektantów zwraca się w stronę zintegrowanych opraw, w których źródło światła LED jest zamocowane w oprawie jeszcze w fabryce. To pozytywny trend. Dobrej jakości zintegrowane oprawy oferują światło o wyższej jakości – można liczyć m.in. na większą jednorodność barwy światła czy wyższą skuteczność świetlną. Przy zintegrowanym rozwiązaniu producent może zoptymalizować oprawę, jej elektronikę czy sposób odprowadzenia ciepła do danego źródła LED, nie tworzy „puszki”, która przyjmie każde rozwiązanie tylko kompleksowy, całościowy produkt. I za tym może iść naprawdę wysoka jakość. Uznani producenci, jak chociażby nasza rodzima marka AQForm, której oprawy powstają w podkrakowskim Czernichowie, badają swoje produkty pod kątem bezpieczeństwa czy zgodności z normami. Przejście od żarówek do zintegrowanych opraw LED, których żywotność sięga ponad 50 000 h, to była ogromna rewolucja na rynku, której cały czas doświadczamy.

Poznaj możliwości oświetlenia wielozadaniowego

Czasy, kiedy całe pomieszczenie oświetlało się jednym okazałym żyrandolem na środku sufitu, już dawno minęły. Coraz częściej obserwujemy podejście, w którym oświetlenie dzieli się na warstwy, odpowiadające pełnionej funkcji. W ten prosty sposób oświetlenie może podążać za naszym codziennym rytmem– nie wspominając już o tym, że są rozwiązania, w których możemy dostosowywać barwę światła do pory dnia (np. z funkcją Tunable-White). Innego światła potrzebujemy przy nastrojowej wieczornej kolacji, innego przy sprzątaniu, a innego w zimowy poranek, kiedy szykujemy się do pracy. Jako konsumenci jesteśmy tego coraz bardziej świadomi. Producenci oświetlenia w tym zakresie proponują dwie drogi: albo produkty, które łączą wiele funkcji w jednej oprawie albo więcej produktów o wyspecjalizowanych zastosowaniach. Przykładem pierwszej drogi jest RAFTER mix – produkt polskiego producenta AQForm, który łączy zupełnie różne sposoby dystrybucji światła w jednej lampie. W aluminiowym profilu o przekroju zaledwie 3,5 x 6,2 cm są źródła światła skierowane w dół – które oświetlą pomieszczenie światłem ogólnym lub doświetlą blat biurka oraz moduły, które można kierować na ściany, zapewniając tym samym właściwe doświetlenie szafek, obrazów czy zdjęć. Druga droga to produkty wyspecjalizowane, które są dopasowane do konkretnych zadań i tutaj też nie trudno o przykłady na polskim rynku Wystarczy, że z tej samej kolekcji wybierzemy RAFTER w wersji bez reflektorów i mamy perfekcyjne oświetlenie zadaniowe nad biurko. Niezależnie od wybranej drogi nowoczesne oświetlenie to rozwiązania dopasowywane na miarę indywidualnych potrzeb, które powinny się dostosować do pełnionej funkcji, pory dnia lub nastroju.




Uchroń wzrok przed nieprzyjemnym olśnieniem

Kolejnym aspektem, na który coraz wyraźniej zwraca się uwagę, jest komfort wzroku użytkowników wnętrza. Chyba nikt z nas nie lubi być niespodziewanie „rażony” światłem. To nieprzyjemne uczucie popatrzenia w zbyt jasne źródło światła, które kiedyś było częstym zjawiskiem – zwłaszcza w dobie raczkującej technologii LED, dziś na szczęście odchodzi już do lamusa. Na rynku jest dostępnych coraz więcej rozwiązań, które dbają o to, żeby nasze oczy się nie męczyły podczas wielu godzin pracy w pomieszczeniu oświetlonym sztucznym światłem. Jednym z ciekawszych rozwiązań są oprawy, w których źródło światła jest zagłębione tak, że z większości kątów pozostaje całkowicie niewidoczne dla obserwatora. Takie światło świetnie sprawdza się do oświetlania np. powierzchni roboczych takich jak biurka, wyspy kuchenne czy stoły. Co warte zauważenia a o czym nie każdy wie – można obliczyć wskaźnik olśnienia dla pomieszczenia. To tzw. UGR (od angielskiego Unified Glare Rating) i przykładowo dla pomieszczeń biurowych powinien wynosić poniżej 19. Mówiąc w skrócie: im niższe UGR, tym wyższy komfort wizualny będą mieli użytkownicy wnętrza. A są już na rynku takie rozwiązania, które pozwalają uzyskać nawet UGR<13!

Kiedy mniej znaczy więcej

Kolejnym trendem w branży oświetleniowej jest minimalizacja produktów. Nie oznacza to bynajmniej uszczerbku dla ich możliwości. Wręcz przeciwnie! Dzięki badaniom i optymalizacji obecnie uzyskuje się rozwiązania o dużo większych możliwościach i efektywności a przy tym o mniejszych gabarytach. Wspomniana kompaktowa oprawa RAFTER, pomimo niewielkich gabarytów, może pochwalić się ponadprzeciętną wydajnością przy zachowaniu maksymalnej oszczędności w zużyciu energii. Pojedynczy moduł o wymiarach 15 x 5 cm jest w stanie oświetlić taką powierzchnię jak tradycyjna oprawa na źródło AR111 o wymiarach 20 x 20 cm! To ogromny krok w stronę stylu i estetyki.
Rozwój technologiczny branży oświetleniowej zaowocował wieloma korzystnymi zmianami. Współczesne oprawy charakteryzują się wydajnością, wielofunkcyjnością oraz trwałością bez uszczerbku na jakości i bezpieczeństwie. Prawidłowo dobrane oświetlenie, to nie tylko modna ozdoba nowoczesnych wnętrz, lecz przede wszystkim gwarancja dobrego samopoczucia i komfortu wizualnego dla naszego wzroku.
  
Oświetlenie AqForm

Warto wspomnieć, że lampy znanych producentów często tworzone są od podstaw. Wymaga to ogromnej wiedzy nie tylko dotyczącej zasad projektowania, ale także szeroko pojętej tematyki związanej z oświetleniem i kreatywności. Często takie oświetlenie to ręcznie wykonane modele, dzięki czemu projektanci mogą skupić się na detalu.
Luceplan to firma założona w 1978 roku. Od czasu powstania do teraz prowadzi szereg badać, jak np. estetyczne i technologiczne, aby jeszcze bardziej udoskonalić swoje lampy. O jej innowacyjności świadczą liczne nagrody. Cecha charakterystyczna oświetlenia Luceplan to najwyższe standardy wykonania i estetyki, funkcjonalność, która dopasowuje się do oczekiwań użytkowników zarówno w dużej, jak i małej skali architektonicznej.
Luceplan to także kultura projektowania. Firma od lat stosuje innowacyjne technologie i materiały. Warto podkreślić, że zaangażowana jest w badanie światła jako narzędzia do poprawy ludzkiego samopoczucia i jakości środowiska. W związku, z czym wprowadza rozwiązania z innych dziedzin naukowych w kwestii światła. Zależy im na tym, aby opracowywać innowacyjne, wysokowydajne rozwiązania oświetleniowe, które w efekcie zaoferują klientom produkty o wysokiej wartości dodanej przyczyniające się do poprawy samopoczucia i jakości życia, a także ochrony środowiska.
W zakresie projektowania lamp Luceplan współpracuje z najlepszymi projektantami.
Przyjrzyjmy się lampie - Amisol dyfuzor.



Projekt Amisol polegał na stworzeniu lampy wiszącej, która zajmuje dużą przestrzeń fizyczną przy minimalnej objętości fizycznej, co ułatwia orientację w przestrzeni. Półprzezroczysta biała folia lub metalizowana membrana lustrzana jest naciągnięta wewnątrz okrągłego profilu aluminiowego. Silne źródło światła rzuca wiązkę światła na duży, prawie nieważki dysk, rozpraszając lub odbijając światło. Cienkie pręty łączą ze sobą dwa główne elementy. Zmieniając długość i punkty łączenia dwóch drutów wsporczych, można ustawić obrót tarczy pod dowolnym kątem.
Skala lampy sprawia, że nadaje się ona do wielu różnych wnętrz, od dużych przestrzeni mieszkalnych po hotele lub restauracje o nieograniczonej przestrzeni. Odbijane światło nadaje lampie jednocześnie teatralny i poetycki charakter.
Lampę zaprojektował Daniel Rybakken. Stworzył on sugestywną lampę wiszącą, która łączy estetyczne wyrafinowanie z zaskakującą złożonością technologiczną i tworzy funkcjonalną więź między sztuką a designem.
Drugi ciekawy projekt Luceplan to lampa wisząca Mesh.



Oto lampa, która wydaje się niemalże przezroczysta dzięki konstrukcji złożonej z sieci elastycznych kabli.
Na przecięciu kabli znajdują się źródła światła led. Lampa posiada także opcję ściemniania.
W jej przypadku to światło staje się prawdziwym bohaterem i odgrywa pierwszoplanową rolę.
Konstrukcja lampy umożliwia swobodną regulację natężenia światła i wybór, które części lampy mają się zapalać.
Mimo swoich dużych rozmiarów lampa nie przytłacza pomieszczenia i wydaje się lekka jak piórko.

Ten cudowny projekt wykonał Francisco Gomez Paz. Udało mu się połączyć lekkość z emocjami i innowacyjnością. Stworzył niemalże dzieło sztuki, które przyciąga wzrok. Ponieważ lampa łączy w sobie emocjonalne podejście i niezwykły efekt oświetlenia oraz innowacyjne rozwiązania, jest poetyckim akcentem w każdej przestrzeni.

Prawdziwymi ikonami stylu są lampy Stilnovo. Cenione są za swój charakterystyczny design. Stały się wyznacznikiem innowacyjności. Wyróżnia je idealna proporcja, gracja i ponadczasowa elegancja.
Marka słynie z eksperymentów nad formą. Do kanonu światowego projektowania weszły ich organiczne linie.
Stilnovo to światowej sławy marka oświetleniowa powstała we Włoszech, która w 2020 r. stała się częścią Linea Light Group. W efekcie kultowe lampy zyskały nowe życie dzięki innowacyjnej technologii.
Lampka nocna Fente to oryginalne połączenie czystej geometrii z zabawnymi elementami. Z kolei Lampka biurkowa Buonanotte to idealny dodatek dekoracyjny. Natomiast wygląd lampy wiszącej Demi inspirowany jest kopułą Panteonu. Lampa powstała w technologii OptiLight™, dzięki której wiązka światła jest emitowana przez malutkie nacięcia laserowe obecne na powierzchni dyfuzora, gwarantując jednorodność, komfort wizualny i doskonałą kontrolę dystrybucji światła.



My jako firma związana z branżą oświetleniową ponad 30 lat również staramy się być zaangażowanymi w proces projektowania lamp. Na bieżąco jesteśmy w stałym kontakcie z producentami i wiele lamp powstaje w wyniku naszych sugestii i projektów, które wykonujemy u naszych producentów do realizacji naszych inwestycji, a następnie wprowadzamy do sprzedaży detalicznej.

Artykuł w części dotyczącej oświetlenia wielozadaniowego, olśnienia został stworzony przez AqForm. Dziękujemy za merytoryczne wsparcie.
WRÓĆ DO LISTY