Strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości usług zgodnie z Polityką Cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Na zakładkach powyżej możesz wybrać odpowiedni dział sklepu.

Jak czyścić oświetlenie?

2017-11-30 12:56:09

Jak czyścić oświetlenie? Nasz poradnik!
Każdy zadbany dom, poza ogólnym porządkiem i ładem panującym wewnątrz, charakteryzuje się również świetnie dobranym oświetleniem. Nie można jednak zapomnieć o tym, że trzeba je odpowiednio czyścić – tak, aby nie stało się ono plamą na wizerunku poszczególnych wnętrz. Pytanie tylko, jak to robić?

Czyszczenie żarówek
Rozpoczynając prace nad czyszczeniem oświetlenia, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby wyłączyć lampę z zasilania.
Następnie proponujemy wykręcić żarówkę, żeby ułatwić sobie pracę nad usuwaniem z niej zabrudzeń. Te delikatne, a więc na przykład zbierający się na niej kurz, wystarczy przetrzeć ściereczką. Uporczywy brud – szczególnie tłuste plamy, powodujące nadmierne nagrzewanie się żarówek – można zmyć za pomocą ściereczki nasączonej odrobiną alkoholu.

Czyszczenie abażurów
Najwięcej trudności sprawia zazwyczaj czyszczenia kloszy i abażurów. Jest ono również dość czasochłonne – najlepiej jest bowiem jeszcze przed rozpoczęciem prac rozmontować te elementy oświetlenia. Ułatwi to usunięcie z plam i kurzu w prosty, ale komfortowy sposób.
Regularne czyszczenie abażurów z delikatnych zabrudzeń nie jest trudne – wystarczy, że użyjemy do tego suchej ściereczki lub szmatki z mikrofibrą oraz środka przeznaczonego do konserwacji danej powierzchni. W razie wątpliwości co do jego wyboru wystarczy podpytać sprzedawcę o polecany produkt już w momencie zakupu danej lamp. Jeśli jednak zapomnimy o tym, nie wszystko stracone – w doborze odpowiedniego środka do czyszczenia pomogą nam też wytyczne producenta.
Możemy również spróbować wyprać abażur – o ile jest on wykonany ze standarwowych tkanin. Trzeba jednak zrobić to w sposób dokładny i uważny – tak, aby uniknąć pojawienia się nieestetycznych zacieków na czyszczonym przez nas materiale. Jak zabrać się do wyprania abażuru? Wystarczy ciepła woda, gąbka i odrobina płynu do prania. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby dobrze zmyć pianę z przedmiotu.
Abażury płócienne wymagają jedynie odkurzenia. Dlaczego? Ponieważ nie można ich moczyć! Podobnie, jak tych z pergaminu. Do ściągania kurzu przydatny może okazać się… wałek do ubrań. Należy stosować go jednak z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Sprawdzi się również do czyszczenia wikliny czy słomy.

Czyszczenie elementów drewnianych i wiklinowych
Drewniane elementy czyścimy za pomocą środków przeznaczonych do tego tworzywa – najlepiej z dodatkiem wosku – które pozwolą na nadanie mu właściwego błysku. Jeśli zaś konstrukcja naszej lampy zawiera elementy wikliny, pamiętajmy, że możemy usuwać z nich zabrudzenia za pomocą roztworu z sody oczyszczonej.

Czyszczenie elementów kryształowych i szklanych
Jeśli nasza lampa składa się z kryształowych lub szklanych dekoracji, powinniśmy usuwać z nich zabrudzenia tak, aby nie doprowadzić do powstania zacieków. Ważne jest regularne ściąganie z nich kurzu, ponieważ na tych elementach jest on szczególnie widoczny. Przyda się do tego miotełka na długiej rączce. Dokładne czyszczenie tego rodzaju oświetlenie nie jest trudne. Wystarczy przygotować wodę z odrobiną właściwego środka. Można wykorzystać płyn do mycia szyb – najlepiej jest spryskać nim szmatkę w niewielkich ilościach. Dodatkowo po osuszeniu można przetrzeć kryształowe lub szklane elementy roztworem z octu. Dzięki niemu odzyskają one piękno i właściwy blask!
Najważniejsza w pielęgnacji i czyszczeniu lamp jest jednak systematyczność. I to nie tylko ze względu na to, że kumulujący się brud trudniej usunąć. Regularne pozbywanie się zabrudzeń pozwoli nam przygotować się na każdą, nawet niezapowiedzianą wizytę gości. A oświetlenie otulające wnętrza ciepłym blaskiem stworzy w naszych wnętrzach bardzo przyjemną atmosferę – idealną do wypoczynku.
WRÓĆ DO LISTY